तपाईंको आध्यात्मिक आवश्यकता र रुचिहरूमा निर्भर गर्दै, तपाईंले गुरु पद्मसंभवमा अभ्यास गरेर धेरै विशिष्ट परिणामहरू प्राप्त गर्न सक्नुहुन्छ। गुरु पद्मसम्भवको सात अध्यायको प्रार्थनामा आफ्नो टिप्पणीमा, महान गुरु कर्मा चग्मेले यी विशिष्ट परिणामहरू के हुन् र गुरु रिन्पोछेका आठ अनुभूतिहरूमा अभ्यास गरेर तिनीहरूलाई कसरी प्राप्त गर्ने भनेर सिकाउनुभयो। गुरु रिन्पोछेका आठ उत्सर्जनका प्रबुद्ध गतिविधिहरू हाम्रो द्वैतवादी अवधारणा र निश्चित विचारहरूको दृढतालाई नष्ट गर्न र हामीलाई साँचो स्वतन्त्रतामा जगाउनमा विशेष रूपमा शक्तिशाली र प्रभावकारी छन्।

१ गुरु पद्मजंगने

यदि तपाईं शुद्ध गर्न चाहनुहुन्छ र अन्ततः नकारात्मक अस्पष्टताहरू हटाउन चाहनुहुन्छ भने, तपाईं पद्मजंग्ने रूपमा गुरु पद्मसंभवमा अभ्यास गर्न सक्नुहुन्छ। गुरु पद्मजंग्ने शुद्धिकरणको एक विशेष बुद्धको रूपमा प्रख्यात छन् जसले हाम्रो अज्ञानतालाई हटाउँदछ र हामीलाई हाम्रो आदिम ज्ञान प्रकट गर्न मद्दत गर्दछ।

२ गुरु पद्मसंभव

आफ्नो बौद्धिकता बढाउनको लागि, तपाईंले ध्यान र बुद्धिको बुद्ध गुरु पद्मसम्भव भनेर चिनिने उत्सर्जनमा अभ्यास गर्न सक्नुहुन्छ। गुरु पद्मसंभव नकारात्मक ऊर्जालाई थप शान्तिमय र दयालु रूपहरूमा रूपान्तरण गर्न, र विकासशील शक्ति र मायालु दया र करुणाको हृदयसँग सम्बन्धित छ।

३ गुरु लोडेन चोक्से

गुरु लोडेन चोक्सेले अध्ययन र अभ्यासको माध्यमबाट गहिरो ज्ञान कसरी विकास गर्ने भनेर देखाउनुभयो। यदि तपाईं विभिन्न प्रकारका अनुशासनहरूमा महारत हासिल गर्न चाहनुहुन्छ भने, तपाईंले गुरु लोडेन चोक्सेलाई ध्यान गर्न सक्नुहुन्छ, जसले पद्मसंभवलाई मन पराउँछन्, जो बुद्धिका बुद्ध हुन्। पद्मसंभवमा अभ्यास गरेर तपाईंले स्पष्टता र फोकसको विकास गर्नुहुन्छ, र लोडेन चोक्सेमा अभ्यास गरेर तपाईंले दूरगामी क्षमताहरू विकास गर्नुहुन्छ।

४ गुरु पद्म ग्याल्पो

गुरु पद्म ग्याल्पोले अहंकार र नकारात्मक भावनाहरूबाट पूर्णतया मुक्त हुँदा धारणा र अवधारणाको महिमा र महिमा खुला रूपमा देखाउँछन्। यदि तपाईं एक नेता हुनुहुन्छ र आफ्नो प्रभुत्व विस्तार गर्न चाहनुहुन्छ भने, वा यदि तपाईं प्रेम र प्रशंसा जस्ता अरूको राम्रो गुणहरू आकर्षित गर्न चाहनुहुन्छ भने, तपाईं गुरु पद्म ग्याल्पोमा अभ्यास गर्न सक्नुहुन्छ, एक बुद्ध जसले अरूलाई धर्मप्रति चुम्बकीय बनाउँछ।

५ गुरु न्यामा ओजर

आफ्नो आध्यात्मिक विकासलाई अझ गहिरो बनाउन चाहने अभ्यासकर्ताहरू, साथै लामाहरू जसले आफ्नो लाभकारी गतिविधिहरू थप प्राणीहरूमा पुग्न चाहन्छन्, उनीहरूले अनुभव र अनुभूतिको बुद्ध गुरु न्यामा ओजरमा ध्यान गर्न सक्छन्। यदि तपाइँ प्रेम, करुणा र बुद्धिको अभ्यास गर्न थाल्नुभएको छ, तर तपाइँको बुझाइलाई पूर्ण रूपमा मूर्त रूप दिने तपाइँको क्षमतामा सीमित हुनुहुन्छ भने, गुरु न्यामा ओजरले तपाइँलाई यी गुणहरू वास्तविक बनाउन र सबै संवेदनशील प्राणीहरूलाई फाइदा पुर्याउन मद्दत गर्नुहुनेछ।

६ गुरु शाक्य सेंगे

गुरु शाक्य सेन्गेले अनुशासन र त्याग प्रयोग गरेर यस जीवनकालमा कसरी जागृत हुने भनेर देखाउनुहुन्छ। यदि तपाईं रिट्रीटमा हुनुहुन्छ र प्रावधानहरू प्राप्त गर्ने बारे चिन्तित हुनुहुन्छ वा रिट्रीट पछि तपाईंको जीविकोपार्जनमा के हुनेछ; यदि तपाईं असल नैतिकता कायम राख्न चाहनुहुन्छ र अब बानी ढाँचाहरू द्वारा प्रबल हुन चाहनुहुन्न भने; यदि तपाईं रोग र अकाल मृत्यु रोक्न चाहनुहुन्छ भने; वा यदि तपाईं बुद्धका शिक्षाहरूको संरक्षण र प्रचार गर्न चाहनुहुन्छ भने – यी सबै अवस्थामा, तपाईंले शाक्य सेन्गेको रूपमा गुरु पद्मसंभवमा अभ्यास गर्न सक्नुहुन्छ।

७ गुरु सेंगे ड्रडोक

कालो जादू, श्राप र अन्य गडबडीहरूबाट हुने नकारात्मक प्रभावहरूलाई वशमा पार्न गुरु सेंगे ड्रडोक धेरै प्रभावकारी छन्। यदि तपाईं अरूसँग बहस गर्ने विद्वान हुनुहुन्छ, श्राप वा मन्त्रको लक्ष्य, वा ग्रहहरूको प्रभाव, नागाहरू, वा अदृश्य आत्माहरूले सिर्जना गरेको समस्या र अवरोधहरू अनुभव गर्दै हुनुहुन्छ भने, तपाईं गुरु सेन्गे ड्रडोक, एक क्रोधित बुद्धमा ध्यान गर्न सक्नुहुन्छ जसले सबै नकारात्मकतालाई नष्ट गर्दछ। ।

८ गुरु दोर्जे ड्रोलो

गुरु दोर्जे ड्रोलो मानसिक र भावनात्मक अवरोधहरूको जटिल जालहरू हटाउन र हटाउन मद्दत गर्ने एक धेरै विशेष र शक्तिशाली उत्सर्जन हो। अदृश्य प्राणीहरूको सहयोग र समर्थन चाहने र उनीहरूबाट कहिल्यै हानि वा विचलित हुनबाट जोगिन चाहने लामा, नाकापास र साधारण मानिसहरूले दोर्जे ड्रोलोमा अभ्यास गर्नुपर्छ।

गुरु पद्मसंभवलाई बुझ्ने सबैभन्दा गोप्य, वा पूर्ण तरिका भनेको सम्पूर्ण ब्रह्माण्डलाई उहाँको प्रदर्शनको रूपमा हेर्नु हो। सबै घटनाहरू गुरु पद्मस्माभावको शुद्ध शरीर, वाणी र मनको प्रबुद्ध स्थान भित्र देखा पर्दछन्। उहाँ सबै घटना हुनुहुन्छ। उहाँ सबै घटनाको मूल प्रकृति पनि हुनुहुन्छ। यो मौलिक प्रकृति के हो? यो मनको प्रकृति हो—जन्म र मृत्युभन्दा पर, आउने र जानेभन्दा पर, रूप र अदृष्यभन्दा पर, विषय र वस्तुभन्दा परको।

“गुरु पद्मसंभवलाई बुझ्ने सबैभन्दा गोप्य, वा पूर्ण तरिका भनेको सम्पूर्ण ब्रह्माण्डलाई उहाँको प्रदर्शनको रूपमा हेर्नु हो। सबै घटनाहरू गुरु पद्मस्माभावको शुद्ध शरीर, वाणी र मनको प्रबुद्ध स्थान भित्र देखा पर्दछन्।”

यसको मतलब यो हो कि सबैभन्दा गोप्य, पूर्ण गुरु पद्मसंभव तपाईको मनको मौलिक प्रकृति हो। के कुराले हामीलाई गुरु पद्मसम्भव आफै बाहिर हुनुहुन्छ भन्ने सोच्न बाध्य बनाउछ? द्वैतवादी मन। द्वैत मनले गुरुको वास्तविक प्रकृतिको हाम्रो प्रत्यक्ष अनुभूतिलाई कमजोर बनाउँछ। हामीले द्वैतबाट मुक्त हुने क्षण नै सबैभन्दा गोप्य, परम गुरु पद्मसंभव प्रकट हुन्छ। वास्तवमा उहाँ अहिले यहीँ हुनुहुन्छ। उहाँ सधै हाम्रो साथमा हुनुहुन्छ। पूर्ण गुरु पद्मसंभव – मनको वास्तविक प्रकृति – बुद्धको आवश्यक शिक्षा हो।

ओम् आ हुँ वज्र गुरू पद्म सिद्धी हुँ !!!

अनुवाद ~ मान बहादुर तामाङ

आफ्नो अमुल्य प्रतिकृय राख्नुहोला